Prolaktininhibitorer - symtomlindrande vid sjukdomar i livmodern?
Just nu pågår en pilotstudie som undersöker om hämning av prolaktin kan användas som behandlingsmetod mot sjukdomar i uterus. ”Vi vill veta om det lindrar kvinnans smärta och blödningsbenägenhet i samband med adenomyos”, säger specialistläkaren Johanna Andersson.
Läs även: Medicinsk översikt om Endometrios »
Specialistläkaren Johanna Andersson, gynekolog på Aleris Specialistvård Sabbatsberg i Stockholm, leder den nya studien vars mål är att hitta en effektiv medicinsk behandling mot adenomyos. Professor Kristina Gemzell Danielsson, vid Karolinska universitetssjukhuset, handleder projektet.
Undersöker prolaktinets inverkan på endometrium
Prolaktin är ett peptidhormon med flera dokumenterade effekter på livmodervävnaden, exempelvis stimuleras en ökad cellproliferation. Samtidigt nedreglerar hormonet livmoderns mottaglighet för östrogen. Prolaktinreceptorn (PRLr) tillhör cytokinreceptorfamiljen och upptäcktes redan på 1970-talet.
Till en början trodde forskarna att prolaktin endast sekreteras från adenohypofysen, senare upptäckte man dock att hormonet även produceras i livmoderslemhinnan. Djurstudier har visat att risken för adenomyos ökar vid förhöjda nivåer av prolaktin intrauterint, påpekar Johanna Andersson.
För att undersöka hormonets inverkan på endometrium hämmas dess effekt med hjälp av bromokroptin, en erkänd dopaminantagonist. Bromokroptin har även förmågan att inhibera frisättningen av prolaktin.
– Vi vill ta reda på om en bromokroptinbehandling lindrar kvinnans smärta och blödningsbenägenhet i samband med adenomyos. I dagsläget finns ingen medicinsk behandling av adenomyos utan alternativet är ett kirurgisk avlägsnande av livmodern, så kallad hysterektomi.
Kvinnornas smärta lindrades
Under studiens gång får deltagarna fylla i ett frågeformulär samt uppskatta smärta och blödningsmängd.
– Kvinnorna får en särskild blödningskalender. Där antecknar de hur genomblödda deras tamponger eller bindor är, storleken på blodkoagler samt graden av smärta. Vi mäter även prolaktinnivån i serum vid studiens start samt efter sex månader, säger Johanna Andersson.
Förväntningen är att bromokroptin minskar koncentrationen av prolaktin i livmodern och därmed även smärtsamma menstruationer och rikliga blödningar. Tablettbehandlingen ges via slidan för att få hög koncentration av läkemedlet i livmodern, men låg påverkan på kroppen i övrigt.
– Hittills har vi kunnat se en förbättring hos kvinnorna som slutfört behandlingen. Blödningarna har normaliserats och smärtan har lindrats betydligt hos en övervägande del av patienterna. Detta är dock preliminära resultat eftersom studien fortfarande pågår.
Många kvinnor drabbade av adenomyos
Att använda bromokroptin mot adenomyos är ett koncept som aldrig har prövats tidigare. Tanken är att studien ska pågå tills totalt tjugo kvinnor med adenomyos har genomfört hela behandlingen.
– Adenomyos drabbar ett stort antal kvinnor. Jag kan inte säga den exakta prevalensen men jag skulle uppskatta att 30 procent av kvinnor mellan 40 och 49 år, som lider av rikliga menstruationer, har sjukdomen.
Johanna Andersson påpekar att få känner till sjukdomen, och troligtvis har många kvinnor symtom utan att uppsöka sjukvården. Därmed får de aldrig någon diagnos.
– Om behandlingen med bromokroptin visar sig vara effektiv skulle det kunna göra stor skillnad för många kvinnor.
Enkätundersökning om patientlagen
Patientlagens syfte är att stärka och tydliggöra patientens ställning. I denna enkät vill vi få en bättre bild av hur ni arbetar med patientlagen på din arbetsplats.
Träffar du som läkare många kvinnor med adenomyos? Kommentera gärna direkt under artikeln.
-
ESMO 2022: Höjdpunkter om ovarialcancer
Långtidsdata visar på god effekt av PARP-I vid behandling av HRP+ ovarialcancer. De största nyheterna inom gynekologisk onkologi på årets ESMO var utan tvekan presentationen av överlevnadsdata från SOLO1/GOG-3004 samt PAOLA-1/Engot-ov25 som båda gav stöd åt underhållsbe...
-
Större tilltro till p-piller än mobilapplikation bland vårdpersonal
Under de senaste åren har kvinnor fått allt fler hormonfria preventivmetoder att välja mellan. Ändå ser sjukvårdspersonal kombinerade p-piller som en generellt sett säkrare metod än till exempel naturlig familjeplanering, det visar svarsresultaten av NetdoktorPro:s fort...
-
Hormonfria preventivmetoder – för vem?
Det råder en allmän skepsism mot att använda hormonbaserade preventivmedel. Angelica Lindén Hirschberg, professor i gynekologi och reproduktionsmedicin vid Karolinska Institutet, anser att det är bra att det idag finns alternativ till p-piller och att sjukvården bör informera om samtliga preventivmetoder. Samtidigt är det vissa saker man bör ha i åtanke på patientmötet.
-
Vilken preventivmetod passar för Petra?
Småbarnsmamman Petra har bokat tid på gynekologmottagningen för att diskutera olika preventivmetoder. Tidigare erfarenheter om p-piller är negativ humörpåverkan, vilket gör att hon vill testa någon annan metod. Vilka är dina råd till Petra?
-
Fick fel behandling – nu varnar hon andra med nokturi
Krävs medicinsk kunskap för att patienten ska få rätt hjälp för sin nokturi? Så var fallet för pensionären Titti, som tidigare arbetet som sjuksköterska. Nu berättar hon om sin upplevelse och överläkaren Aino Fianu Johansson ger sin syn på det hela.