Råder viss osäkerhet kring behandling vid skelettmetastaser
Det råder fortfarande delade uppfattningar om när man ska sätta in skelettstärkande medicinering hos en patient med nyupptäckt skelettmetastasiering – samt när man ska strålbehandla. Det visar svaren från NetdoktorPro:s fortbildning. I en videointervju med NetdoktorPro berättar överläkaren Henrik Lindman om hur man bör resonera.
Fortbildningskurs: Följ ett patientfall och testa din kunskap om skelettmetastaser här »
Skelettet är ett av de organsystem som framförallt de stora tumörsjukdomarna – det vill säga lungcancer, bröstcancer och prostatacancer – ofta drabbar. Men även andra cancerformer kan orsaka skelettmetastasering.
– Historiskt sett har det varit ett jättestort problem. När man pratar med äldre människor pratar de ofta om skelettcancer men vad det egentligen rörde sig om var brös- eller prostatacancer som hade spridit sig till skelettet. Det är ett mycket fruktat tillstånd med mycket smärta och mycket lidande, säger Henrik Lindman, överläkare i onkologi vid Akademiska sjukhuset.
Faktum är att 80 till 90 procent av alla patienter med spridd bröstcancer och spridd prostatacancer har skelettmetastaser. Och det är inte ovanligt att skelettmetastaser är det första tecknet på cancersjukdomen.
Lär dig mer om skelettmetastaser
I en fortbildning från NetdoktorPro får du den senaste kunskapen om skelettmetastaser. utbildningen består av ett patientfall i fem delar, med kontrollfrågor som följs av ett kortare resonemang kring de olika svarsalternativen.
Vill du bli först med att ta del av NetdoktorPro:s nyhetsrapportering från kongressen ASCO (American Society of Clinical Oncology)? Lämna din e-postadress här »
Viktig behandling vid skelettmetastaser kan ha fallit i glömska
I de fall där patienten inte har haft cancer tidigare, eller har haft bröstcancer eller prostatacancer men anses botad, och kommer in (oftast med smärtor) är det förstås problematiskt, menar Henrik Lindman.
– Vanligtvis med smärtor eller ibland upptäcker man då tyvärr skelettmetastaser i samband med akuta situationer – en patologisk fraktur och i de svåraste fallen kan det till och med röra sig om en paraplegi förlamning i benen och en kraschad kota till exempel. Det här är ju ett tillstånd som kanske inte är lika vanligt idag som det var förr i tiden, säger han.
En förklaring till att färre patienter behöver nå detta kritiska stadium av sin sjukdom idag är förstås att vi vet mer om tillståndet och hur det ska behandlas, till exempel med skelettstärkande medicinering. Samtidigt råder det fortfarande delade uppfattningar om när man ska sätta in denna behandling hos en patient med nyupptäckt skelettmetastasiering samt när man ska strålbehandla. Det visar data från NetdoktorPro:s fortbildning om skelettmetastaser, som främst vänder sig till onkologer, urologer och lungläkare. Hittills har över 500 läkare genomgått samtliga fem lektioner, som bygger på ett patientfall.
I filmen i början av artikeln berättar Henrik Lindman om vad han tror det är som lockar specialisterna till att fortbilda sig inom det här området, hur man bör resonera och hur han ser på prognosen för skelettmetastaser framgent.
-
Onkologi: Fortbilda dig här
Genom NetdoktorPro:s fortbildningar inom onkologi kan du testa din medicinska kunskap om diagnostisering, sjukdomsorsak och behandlingsalternativ vid olika tillstånd.
-
NetdoktorPro:s kongressbevakning från ESMO
Här samlar vi kongressrapporter, intervjuer och de största nyheterna från European Society of Medical Oncology (ESMO) årliga möte.
-
IPÖ ger information om spridd bröstcancer
Idag saknas information om patienter med spridd bröstcancer i det nationella bröstcancerregistret. Men nu är detta på gång, beskriver Maria Ekholm, överläkare på onkologkliniken i Jönköping, tillika ordförande i arbetsgruppen för Individuell patientöversikt (IPÖ) Bröstcancer.
-
Patientversion av nationella vårdprogrammet bröstcancer
“Det här är en viktig insats eftersom den ger möjlighet till patienter att förstå vad som ligger till grund för behandlingsbeslut och rekommendationer”, säger Antonios Valachis, överläkare vid Onkologiska kliniken, Universitetssjukhuset Örebro samt regional representant i vårdprogramgruppen för bröstcancer.
-
Följ fem patientfall om njurcancer i ny fortbildning
“Vårt sätt att tänka kring behandling vid metastaserad njurcancer har ändrats tydligt senaste åren och året, och därför är utbildningen högaktuell”, säger Magnus Lindskog, docent och överläkare i urologisk onkologi.
-
Progesteronreceptorhämmare kan minska risken för agressiv bröstcancer
Forskare från bland annat Karolinska Institutet har funnit ett nytt typ av läkemedel med potential att minska risken för aggressiv bröstcancer.
-
Ännu ett läkemedel mot bröstcancer subventioneras från maj
Från och med första 1 maj ska en tilläggsbehanlding till de aktiva substanserna trastuzumab och kapecitabin ingå i högkostnadsskyddet. Det enligt beslut från Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, TLV.
-
Njurcancer
Njurcancer utgör 2–3 procent av maligna tumörer hos människan med ca 1200 nya fall per år i Sverige. Njurcancer är ovanligt före 40 års ålder med den högsta incidensen i 70-årsåldern (65-75) vid diagnostillfället.